• Forum
      /  
    Hardware
      /  
    Overclocking/køling
  • 09-12-2020 · 12:17 1819 visninger 23 svar
  • Denne tråd er over 6 måneder gammel

    Er du sikker på, at du har noget relevant at tilføje?

  • Skruer til Arctic Liquid Freezer II

    Af Mikkel gæst
Hej alle!

Er der tilfældigvis en af jer, der ligger inde med skruer til AM4 socket for ovenstående AIO køler? Se: https://ibb.co/cLN3bg5

Jeg er i gang med at bygge en ny computer med en AMD 5800X og har købt Arctic Liquid Freezer II til den. Der er dog problemer! Arctic har for nylig udgivet revision 3 af køleren og nu passer den ikke længere til bundkortet (et Gigabyte Aorus B550 PRO V2). De nye mounting clips (der skulle gøre mounting lettere) er for brede til en lang række bundkort... Arctic er sgu da ikke for smarte...

I kommer med i min aftenbøn, hvis I kan hjælpe! (:

Monsterbruger
09-12-2020 12:46
Har haft samme problem med lige netop de 4 skruer.

Bestilte arctic 280 aio for 2 uger siden hos ProShop, og fik den åbnet men manglede 4 af de lange skruer til montering på AM4 mount ..

Jeg skulle så sende den retur for at få en ny æske.

Jeg har så lige modtaget ny Arctic 280 AIO fra Proshop, men de samme 4 skruer mangler igen !! ;S
Nu har jeg så bestilt de 4 skruer direkte fra Arctic.

Hvordan ser man, hvilken revision man har fået? Hørte godt de ville opdaterer noget, men ved ikke hvad det var, siden arctic lavede rev. 1-2-3 eler hvad de hed...
Juniorbruger
09-12-2020 12:48
#1
Du ser det ved stregkoden, hvor der står rev. X.

Jeg fik en 280 rev 3 fra amazon. Passede heldigvis på mit x570 tomahawk
Monsterbruger
09-12-2020 12:52
#2 - Hvad er nyt i rev. 3?
Skribent
09-12-2020 13:01
#3
Så vidt jeg kunne forstå på GN, skulle de have revideret monteringsmetoden så den var nemmere på AM4.
Monsterbruger
09-12-2020 13:12
#4 - den er også mega nem, når bare man har skruerne :D
Mikkel

#6

Gæst
09-12-2020 15:57
Det er bare dumt at Arctic ikke har ladet skruerne blive i pakken for en sikkerheds skyld. De burde vide at den nye mounting kræver mere plads omkring socket.

Cavash - bestilte du skruerne gennem Arctics support? Og har de givet et bud på, hvor lang leveringstid der er? (:

(jeg bestilte i øvrigt også gennem Proshop, hvor de påstod at de ikke havde hørt om problemerne før...)
Super Supporter
09-12-2020 21:57
#6 hvor er du fra ?
Monsterbruger
10-12-2020 09:48
#6 - Ja bestilte de 4 skruer direkte fra Arctic og havde dem efter 4 dage cirka :)
Mikkel

#9

Gæst
10-12-2020 09:56
@TankBrutalis: Jeg er fra København
ilmep

#10

Supporter Aspirant
10-12-2020 10:02
#9
Jeg kigger efter arbejde om jeg har nogen.
Mikkel

#11

Gæst
10-12-2020 15:45
@ilmep: Nice!
Har nemlig ikke hørt fra Arctic endnu selvom det er fire dage siden jeg skrev til dem...
Nørd
10-12-2020 16:30
Hvor i landet Mikkel?
Guru
10-12-2020 16:39
#12

står i #9
Mikkel

#14

Gæst
11-12-2020 08:57
Det ville være vildt fedt, hvis nogen havde skruerne - arctic har stadig ikke svaret på min henvendelse... ):
Super Supporter
11-12-2020 09:05
#9 arh øv er for Viborg området og havde en til at ligge jeg ikke brugte pt, men bliver lidt voldsomt at sende frem og tilbage da jeg gerne ville have dem igen når du evt fik nogle fra artics
Nørd
11-12-2020 10:11
Jeg har en arctic II 360 og bruger den til intel. Lad mig lige se kassen igennem idag. Der burde være med til am4. Hvis de er der kan du hente dem hos mig i Frederikssund.
Mikkel

#17

Gæst
11-12-2020 10:17
@ TankBrutalis det var ellers sødt af dig - Ja Viborg er sgu et stykke væk (;

@ waskustobaskus det ville være vildt fedt!
Quaser

#18

Ny på siden
11-12-2020 10:38
(Edit: Jeg læste ikke for godt med i starten af tråden. Sorry, ny montering passer fint i Asus ROG STRIX B550-F Gaming, for dem der er interesseret)

Jeg har været der.
Skruerne skal ikke bruges i rev3

420mm udgaven har en manual for rev 3 som i kan følge.
https://support.arctic.ac/index.php...

jeg brugte den ved installation af min Arctic Liquid Freezer II 280

Skrev også til deres support at de burde få opdateret den manual, da det tog mig en del søgen at finde frem til en manual for rev 3
Nørd
11-12-2020 14:24
Mikkel jeg har de 4 skruer du har cirklet om i dit billed. Hvis du kommer forbi 3600 Frederikssund er de dine. Pm mig for en adresse. De koster self ikke noget.
Mikkel

#20

Gæst
11-12-2020 17:13
@waskustobaskus Mega fedt! Tusind tak - jeg kæmper lige med at oprette en bruger på forummet så jeg kan sende pm. Sender en besked så snart det virker (:
ietord

#21

Ny på siden
16-12-2020 23:25
UPDATE!

Takket være @waskustobaskus er køleren nu monteret på mit bundkort med rev. 2 skruerne og med fine resultater. (: AMDs nye 5800X er en varm satan, men køleren holder den på under 75 grader i spil (80 grader i Cinebench r15).

Jeg kan også lige tilføje at køleren er monteret i et NZXT H500 (dog med lidt besvær - radiatoren er gigantisk, men det lykkedes).

Arctic er i mellemtiden vendt tilbage på min henvendelse (i går). De skriver:

Sorry for the late reply as we encounter massive amounts of requests at the moment.
We´re sorry for the issue with your board.I can send you the needed screws.
I already prepared a letter with the screws. The letter should leave Germany tomorrow and is not trackable. Due to the upcoming Lockdown in Germany a delay is possible.
Stay healthy and have a nice Holiday Season.

Det er jo fin kundeservice (: Med andre ord så kommer der nok snart nogle skruer med posten til mig, hvis andre skulle få brug for dem.

Med Arctics ord: Stay Healthy - og nyd julen i en underlig tid! (:
Ny på siden
17-12-2020 17:26
Min bror og jeg har samlet nye comps her i December, men han fik desværre købt en af Arctics 280mm Freezer hvor AM4 screws til backplaten "manglede", og da han fik sin CPU før mig, brugte jeg mine skruer til at færdigøre hans build.

Det gik så op for os bagefter at Arctic havde lavet et nyt moterings system i Rev 3, og at skruerene for Rev 2 metoden ikke længere var inkluderet. Og selv om vi havde købt vores kølere fra samme butik samtidigt, fik jeg en Rev 2 og han fik en Rev 3. At det ikke fremgår når man køber produktet er et stort issue i min bog.

Deres Rev 3 kit passer ikke til Gigabyte Aorus Elite pga placering af VRM capacitors. Selv om deres support er imødekommende og de gerne sender skruerene gratis, så er det sku lidt trælst man som kunde overhovdet kan stå i den situation.

Så nu sidder jeg selv og afventer skruer fra Arctic, det tog en uge at få det løst via deres support, og de bliver så først sendt med posten i dag fra Tyskland.
Ny på siden
18-12-2020 00:48
Den nye revision 3 monteringsdel har offset til ryzen 3000 som har til hensigt at forbedre kølingen mere ved at flytte den en lillle smule, da chipsne er lidt off-center.

"... the chiplet design has at least one minor problem: cooling. On a ‘normal’ CPU the hotspot would be in the centre of the package. But since the chiplet design consists of several CPU-dies, the one hotspot is brocken up into several hotspot that are located at the corners of the package." - http://der8auer.com/ryzen-3000-oc-b.../
Bruger påkrævet
En bruger er påkrævet for at oprette svar på Hardwareonline.dk
Du kan oprette en bruger her eller logge ind her

Log ind for at få flere funktioner