• Forum
      /  
    Off Topic
      /  
    Anden computer snak
  • 07-10-2016 · 10:34 3058 visninger 17 svar
  • Denne tråd er over 6 måneder gammel

    Er du sikker på, at du har noget relevant at tilføje?

  • Er PHP programmering lav betalt og for børn ?

    Af Frisørsaksen Juniorbruger
Jeg hører tit php udvikling er meget nemt i forhold til .net udvikling.
Man kan selv lære det ved arbejde med det...det er grund til mange unge mennesker laver billige webapplikationer.

Er php udvikling lavbetalt arbejde ?. Jeg har set jobsøger der forlanger 15-20.000 kr i løn !!!

Hvad kan en ny php udvikler forvente i lønnen ?

Hvad kan nn php udvikler med 3 års erfaring forvente ?

... Jeg ved en ny .net udvikler får 27-30.000 kr



Supporter Aspirant
07-10-2016 10:42
Stop med at tænke på det som php udvikler. Tænk på det som udvikler. Et sprog er et værktøj, brugt at en profession, ikke en profession i sig selv. Du er en udvikler der bruger php. Eller bruger .net, eller java osv. Det er tit kombinationer. Php + javascript + sql for eksempel.

Hvis du vil tjene penge så gør dig selv til fullstack udvikler.
Super Supporter
07-10-2016 10:53
Juniorbruger
07-10-2016 10:54
Personligt synes jeg PHP er noget ustruktureret rod, men jeg ved at en stor del af Facebooks frontend-infrastruktur er bygget på det, så mon ikke det lever videre lidt endnu :p.

Og enig med #1. Hvis du vil være softwareudvikler skal du være indstillet på at du ikke bare kan lære en enkelt teknologi og så derefter holde dig til den. Det er forskellige værktøjer til forskellige typer af opgaver.
Mega Supporter
07-10-2016 12:01
#3 Deres Frontend? Really? ;p

Som de andre siger, hvis du bliver udvikler, så kommer du til at rode med at række forskellige sprog, så du skal nok ikke tænke så firkanten.
Med det sagt, så kommer det an på din erfaring som PHP udvikler, er du proficient med Symfony components, Laravel, eller kick ass Drupal udvikler. Så ligger du ikke på 20k, men alt mellem 32-50+.

Da jeg var færdig som Datamatiker, var mit første gig som PHP Drupal udvikler 40k om måneden. Sidder du derimod ude hos Danaweb og laver tørre visitkort hjemmesider, så er lønnen også derefter :).

Bosus læsning.
https://www.sitepoint.com/best-prog.../
LgT

#5

Super Supporter
07-10-2016 14:14
De klassiske spørgsmål:
Hvad er det du vil lave?
Kender du nogen der kan hjælpe dig?

Der er typisk mange veje i mål:
Ruby on rails bliver brugt af en del start-ups.
NodeJs er sjovt, og kan bruges alsidigt.
PHP virker (jeg var forleden til et foredrag hvor en senior Microsoft udvikler demonstrerede en challenge han havde lavet i PHP ...)
ASP.NET virker også

Hvis du vil arbejde professionelt er det en fordel at lære en tekonologi godt og brede sig ud derfra.-
Juniorbruger
07-10-2016 17:01
Tak for jeres svar.

Mit mål var bare finde ud af om php udvikler virkelig tjente 15.000- 20.000kr/mdr.

Selv en kassemedarbejder tjener mere.
Mth

#7

Juniorbruger
07-10-2016 17:09
#6 Kender flere PHP programmører der tjener 30-50k :)
PHP udvikler

#8

Gæst
07-10-2016 17:38
Jeg har arbejdet flere år med .net
Bagefter et par år med java.
Idag sidder jeg med PHP og javascript samt mysql.
Det handler mere om at lærer at udvikle generelt først, så du nemt kan skifte.
Idag tjener jeg 37.000 som Backend php udvikler som 29 årig i Århus.

PHP er kun så rodet som man selv gør det ;) Det samme gælder for alle kode sprog. Man kan virkelig lave noget grim kode hvis man ikke ved hvad man laver, eller bare er "doven".
Master

#9

Gæst
07-10-2016 17:50
#8, jeg er lidt i tvivl om hvorvidt php er programmering. Mange af de samme principper går igen ligesom ved C# :) Holder af at scripte i bash og powershell og må sige der er mange ligheder. Så hvornår går ting over til programmering og udvikling?
Nørd
07-10-2016 18:10
#9 Ting bliver til programmering og udvikling, når du programmer en løsning, som tilfredsstiller en konkret beskrevet problemstilling.
Frisøren

#11

Gæst
08-10-2016 17:38
Hviklen php framework skal man sætte sig ind i. Der findes vist 6-7.

Hvad bliver mest brugt i Danmark.
inckie

#12

Giga Nørd
08-10-2016 19:35
#11 Well, sådan kan du ikke helt se på det.

Men jeg kan nævne nogle af de PHP open source produkter man typisk vil støde ind:

CMS'er:
https://wordpress.com/
https://www.drupal.com/

Frameworks / Kombonenter:
https://laravel.com/
https://symfony.com/
https://cakephp.org/
https://www.codeigniter.com/
https://framework.zend.com/

Tools / Standarder
http://www.php-fig.org/psr/
https://getcomposer.org/
https://packagist.org/
Nies

#13

Bruger
08-10-2016 21:10
#11 Når du bliver ansat som udvikler, er det jo sjældent sådan, at du SKAL kende de frameworks de bruger. Du for jo noget tid, til at vende dig fra et framework til et andet.

Men Laravel er imo det bedste. Og de har en kæmpe database af video guides, der gør dig til en ekspert i deres framework.
Nørd
08-10-2016 22:15
Lønnen er ikke inddelt efter PHP udvikler eller .NET udvikler, men nærmere efter din uddannelse eller erfaring. En gennemsnits-datamatiker tjener mindre end en ditto datalog, men en dygtig og erfaren datamatiker kan tjene mere end en middelmådig datalog.

Personligt arbejder jeg mest i C#, men jeg ser mig da ikke som .NET udvikler. Jeg arbejder jo også i TypeScript, JavaScript, C, Python, Java, Lua mv. Sproget er en detalje, omend jeg klart foretrækker .NET platformen pga. den fantastiske tooling (Visual Studio, NuGet, ReSharper) og populariteten.
Juniorbruger
08-10-2016 23:35
Jeg har lært grundlæggende php programmering og tænker lærer mere.

-Jeg tænkte på forstår hvordan php mvc virker.
-Php oop... altåså lave classer osv

Er det bedre lære de nævnte ting og vente med lære et elller php framework til jeg kommer i arbejde ?
Mth

#16

Juniorbruger
09-10-2016 00:09
#15 Det bedste du kan gøre er at vælge et eller andet, og så bare gøre det en hel masse. Vælg et framework, gerne et der er meget brugt, og så bare kør på.
inckie

#17

Giga Nørd
10-10-2016 19:55
#15 Du kan lære de grundlæggende ting du nævner (MVC, OOP, Klasser) på et simpelt niveau med dette PHP framework https://www.codeigniter.com/

Dokumentationen er god, nem og letlæselig og du behøver ikke skulle i gang med alle mulige "kommandolinje værktøjer" som man kender det fra de andre nymoderne frameworks.

Frameworket er lille og tvinger dig ikke til at følge MVC mønsteret, så du kan f.eks. start med C'et (controller)

CodeIgniter var i øvrigt et af de første frameworks jeg stiftede bekendtskab med.

Udover det så er det meget normalt at lave PHP kode, som IKKE bliver afviklet i forbindelse med et web request til en web server (CLI).
Bruger påkrævet
En bruger er påkrævet for at oprette svar på Hardwareonline.dk
Du kan oprette en bruger her eller logge ind her

Log ind for at få flere funktioner