• Forum
      /  
    Programmering og webdesign
      /  
    Hjemmeside design
  • 29-09-2016 · 12:18 3250 visninger 5 svar
  • Denne tråd er over 6 måneder gammel

    Er du sikker på, at du har noget relevant at tilføje?

  • Hjælp til SEO

    Af kennyleif Ny på siden
Hej alle.
Jeg bestyrer en lille klan i Arma 3 spillet.
Vi har vores egen hjemmeside osv, bygget op i html.
Da vi jo gerne skulle være synlige på google, for at få nogle medlemmer, søger vi en med forstand på SEO, der har lyst til at hjælpe os med at få gjort så vi er på første side, og gerne i top 5, når folk fx vis søger på "Dansk arma 3 klan".
Vi har selv gjort nogle ting, vi har haft kunne læse os til, og det kunne også være rart bare at få bekræftet om det er det rigtige.
Vi er villige til at give en lille belønning som tak for hjælpen, det kan vi altid snakke om.

Hvis du har forstand på SEO, og gerne vil bruge et par timer på lige at give nogle gode råd eller hjælpe med lidt opsætning af det. Så skriv på mail 3rdeud@gmail.com

Vi glæder os til at høre fra dig/jer
VH Kenny

Semi Supporter
29-09-2016 20:20
Hvis jeg skal være helt ærlig, så er jeg overbevist om at jeg ressourcer her vil være spildte. Henvend jer i stedet til Facebook grupper eller andet, hvor der er Arma 3 spillere. Der må være nogle forums, hvor sådanne spillere mødes.

At SEO optimere på en hjemmeside for at blive fundet af potentielle medlemmer har jeg svært ved at se fidusen i.
Skribent
29-09-2016 20:29
Lav siden responsive
Følg en turbo guide i SEO.

Done, ellers må i ud og investere.
Mega Supporter
02-11-2016 00:38
Jeg kan anbefale at få sitet lagt over i f.eks. Wordpress, så I bedre kan styre både SEO og hastighed uden at hardcode for meget.

Jeg har skrevet flere forskellige SEO guides i tidens løb og en af de bedre finder du på SEOadvisor.dk gemt lidt væk, så alle ikke bare kaster sig over kunsten selv.

Jeg vil tro du kan få rigtigt meget ud af at læse den og tilrette dit site.

Du finder den her: <a href="http://seoadvisor.dk/guide/"&g... guiden</a>
Elite Supporter
02-11-2016 06:55
Her er lidt gode resurser at sætte sig ind i:

http://www.jonathanlindahl.dk/on-pa.../
http://www.antphilosophy.com/avance.../

Ellers er jeg med #1 - jeg tror også der er bedre måder at nå ud til potentielle medlemmer. Alternativt er Wordpress en god ide mht. SEO, som #3 påpeger.
Ny på siden
27-04-2017 13:36
Vil også helt klart anbefale Wordpress, det ville være en stor hjælp.
Bruger påkrævet
En bruger er påkrævet for at oprette svar på Hardwareonline.dk
Du kan oprette en bruger her eller logge ind her

Log ind for at få flere funktioner