• Forum
      /  
    Programmering og webdesign
      /  
    Hjemmeside design
  • 10-07-2016 · 16:06 2046 visninger 11 svar
  • Denne tråd er over 6 måneder gammel

    Er du sikker på, at du har noget relevant at tilføje?

  • Hvad koster en simpel hjemmeside?

    Af Gothan Bruger Aspirant
Hej HOL. Har selv siddet og prøvet at designe nogle hjemmesider i tidernes morgen, hovedsageligt via online free programs som mono.net og wix.com og andre lignene, men jeg synes altid det bliver for indviklet i forhold til hvad jeg egentlig ønsker.

Jeg er igang med at lave og designe en duckstation med indbygget vækkeurhøjtaler der skal stå ved siden af ens seng, lade ens mobil op og så skal den spille vækkeuret igennem højtaler, så man er SIKKER på at høre den :)

Der er 3 versioner, i 3 forskellige behandlede versioner, og derfor har jeg som udgangspunkt jo kun 3 varer der skal sælges, og alle de nævnte hjemmesider, er nærmest (føler jeg) hvis du har 1000+ vare.

Så, hvad vil det koste at få en professional designer til at lave en side, meget simpel og stilren med måske 2-3 sider.. måske endda bare onepage?

Jeg ved godt det også afhænger af hvem, man får til det. Men hvis man skal holde totalt newbies ude af sammenhængen og fokusere på nogle der lever af at lave special designet sider, hvad skal man så lægge i kontanter??


Håber det passer ind i forummet, det er første gang jeg bruger det, så sig endelig til hvis det ikke høre til :) !

Mvh

rmk

#1

Ultrabruger
10-07-2016 16:15
kan laves okay billigt hvis der ikke skal være betalingsmoduler og lign.

du kan evt kigge på wordpress og se om det måske kan bruges.

men omkring pris kommer det meget ant på hvordan folk skal kunne betale. er det bare via bankoverførsel så kan sådan en side laves uden de store problemer. men skal der dankortbetaling eller lign indover så koster det en del mere
Nørd
10-07-2016 16:27
Det kan laves rigtig billigt, fx starter de fleste med et Unoeuro webhotel, Wordpress og et lækkert theme til fx 400 kr eller lign.

Skal det være ren webshop findes der fx prestashop og lign hvor man også kan købe færdige lækre themes for fornuftige penge.
Bruger Aspirant
10-07-2016 17:09
Som udgangspunkt er produktet ikke helt færdigt, så til at starte med skal man kunne forudbestille det til halvpris og efterfølgende, skal det være en direkte webshop, med click and pay og så er man done.

Så det vil sagtens kunne gøres for under 2k ? :)
Nørd
10-07-2016 17:19
Du kan finde komme igang for 2000 kr, det har jeg selv haft gjordt ...

Det handler selfølgelig også om hvis du vil have en dygtig designer til at lave logoer, tons af custom grafik, billeder også så stiger vi pludselig en del.
Bruger Aspirant
10-07-2016 17:43
Custom logo er et must, men det ligger ikke i budgettet.
Resten skal også være tip top, men det behøves jo ikke at være så ekstremt tip top. Regner med 100 sales om måneden, så det er jo ikke top business :)
Maxibruger
10-07-2016 20:30
#0 Har smidt dig en privat besked :o)
Monsterbruger
10-07-2016 20:59
Lorte svar måske, men prøv at lær at kode selv. Det er ikke ret svært, jeg lærte selv HTML, CSS og JavaScript på 2-3 måneder. Det sparede mig selv en del penge, og gav mig en masse lærige værktøjer. Det giver dig også en større mulighed for at customize diverse ting helt som DU vil have det, og er altså ikke bundet af diverse programmers limits.
Semi Supporter
10-07-2016 23:20
Som #1 siger, kan snildt finde nogle der gør det for dig til små penge. Skal siden sættes op med betaling, kurv, bla bla.. så stiger prisen også bare hurtigere, det samme gælder mht grafikken, en simpel stilren side er ikke just dyrt, men det koster snildt 2000kr at få lavet et professionelt logo.
Bare tænk på pepsi har betalt 400 millioner dkk, for at få en blå og rød cirkel, delt i midten af en hvid streg ;)
Skribent
11-07-2016 00:05
Hvis det blot er en side hvor det er muligt at ligge forudbestillinger via mail, så kan det gøres billigt. Skal der hookes et betalingsmodul op, vil prisen typisk stige meget hurtigt, medmindre man gør brug af blandt andet Paypal - hvor der til gengæld er en del gebyrer.
kb-

#10

Elite Supporter
11-07-2016 01:14
#7 De fleste mennsker tjener langt mere end hvad en hjemmeside koster på 2-3 måneder, så jeg synes kun man skal give sig i kast med det hvis man føler for at programmere/designe. Ligger interessen et andet sted er det virkelig spild af tid.
Gothan

#11

Bruger Aspirant
11-07-2016 08:26
Jeg har fundet ud af jeg ikke er en haj til det med at kode og designe hjemmesider, så jeg vil hellere fokusere på det jeg er god til og lade en anden lave siden.

Men jeg takker for alle svarene, indtil videre :)!
Bruger påkrævet
En bruger er påkrævet for at oprette svar på Hardwareonline.dk
Du kan oprette en bruger her eller logge ind her

Log ind for at få flere funktioner