• Forum
      /  
    HardwareOnline.dk
      /  
    Nyheder
  • 29-03-2010 · 20:25 4209 visninger 6 svar
  • Denne tråd er over 6 måneder gammel

    Er du sikker på, at du har noget relevant at tilføje?

  • NVIDIA Vinker Open Source Grafikdriver Farvel

    Af crucial-kid Nyhedsredaktør

Junior Nørd
29-03-2010 21:50
Det er vel meget fornuftigt at de skrotter deres egen "dele" driver hvis frivillige folk alligevel har lavet noget som er bedre, og endnu bedre er nyheden om at de vil supportere denne.
Nyhedsredaktør
29-03-2010 22:29
#1 NVIDIA vil ikke supportere den åbne tredjeparts driver. xf86-video-nv = NVIDIA's Open Source driver, som altså bliver droppet
nouveau = Open Source driver under X.org, som IKKE bliver supporteret af NVIDIA, men er årsagen til, at de stopper udviklingen af ovenstånde.
NVIDIA's egen *NIX driver (har vist ikke et egentlig navn) = NVIDIA's egen og lukkede driver til Linux, FreeBSD og OpenSolaris. Det er denne og kun den NVIDIA vil bruge udviklingstimer på.
Nova

#3

Nova
29-03-2010 22:34
#2 Modulet hedder "nvidia" ;-)
Semi Nørd
29-03-2010 22:35
nouveau bliver da nødt til at få en eller anden form for support (om ikke andet i from af low level dokumentation ala det amd leverer) hvis den skal kunne viderudvikles - især nu hvor de ikke længere kan kigge efter xf86-video-nv sovsen.
Junior Nørd
29-03-2010 22:52
#2 ah jeg læste hvad jeg ville læste og overså at der stod ikke ^^

"men NVIDIA's farvel til den basale driver betyder dog ifølge nyheden ikke, at NVIDIA også vil supportere nouveau projektet, trods NVIDIA i deres udtalelse ikke nævner den."
Ultra Supporter
30-03-2010 15:10
#4
(om ikke andet i from af low level dokumentation ala det amd leverer)

AMD gør nu faktisk mere end dette:
Development of the driver is driven by the community, with several of the developers funded by Novell and AMD.
Fra http://www.x.org/wiki/radeonhd

#0 Ros for god artikel

Lidt sjovt. nVidia har altid lavet gode linux-drivere - og det hører måske ikke op, for de har jo stadig den binære dirver, men dog underligt, at de anbefaler vesa-driveren, som ikke er noget værd - og de stopper alt støtte til den åbne driver.

Linux var førhen nærmest delt mellem nVidia og Intel. ATI@Linux var tæt på ubrugeligt. Nu er AMD efterhånden også på banen - og spørgsmålet er om nVidia, som nu måske også føler sig lidt presset af AMD, vil kæmpe specielt hårdt for at bevare taget på dette relativt lille marked ... (Måske endda direkte meget lille marked. De fleste er ikke så fanatiske, at deres gfx-driver absolut skal være open source)
Bruger påkrævet
En bruger er påkrævet for at oprette svar på Hardwareonline.dk
Du kan oprette en bruger her eller logge ind her

Log ind for at få flere funktioner