• Forum
      /  
    Off Topic
      /  
    Hyggekrogen
  • 07-11-2009 · 17:13 1596 visninger 14 svar
  • Denne tråd er over 6 måneder gammel

    Er du sikker på, at du har noget relevant at tilføje?

  • hjælp til regnestykke

    Af keyvan gæst
hvad er vinkel A hvis kateten b = 200 meter og hypotebusen c = 90 meter -- Vinkel A = ?


Og hvor mange grader står solen og over horisonten hvis en 13 meter høj flagstang kaster en skygge på 27 meter


Hjælp tak min lommeregner er nemlig blevet væk :s

Nørd Aspirant
07-11-2009 17:20
Lol så må du jo bruge hovedet :)
keyvan

#2

Gæst
07-11-2009 17:23
Ja kan jeg jo nok ikke hvis jeg skal regne med cosinus og sinus, ellers havde jeg jo nok gjort det
Giga Supporter
07-11-2009 17:31
#1 Kan du selv lave hovedregning med trigonometriske funktioner?

#0 cos(A)=hosliggende katete/hypotenusen. Den hosliggende katete er den katete, der støder op til vinklen.
Når du så skal finde A skal du bruge arccos/cos^-1 på brøken. (arccos og cos^-1 er basalt set det samme, men det er forskelligt hvad undervisere bruger)
Giga Supporter
07-11-2009 17:38
Jeg ved at man kan bruge Google som lommeregner; den kan sågar regne med trigonometriske størrelser. Jeg kan dog ikke få den til at regne med invers cosinus f.eks., ellers kunne #0 jo bare bruge Google til sine udregninger. Er der nogen der ved om det kan lade sig gøre?

Derudover kan jeg ikke helt forstå, hvordan opgven i #0 hænger sammen. Hvordan kan kateten være længere end hypotenusen?
HOL Moderator
07-11-2009 17:40
#1

Eller lommeregneren der følger med OS'et på computern han sidder ved.
Giga Supporter
07-11-2009 17:40
Nå jeg tror den regner i radianer på Google, så det bliver jo lidt mere kompliceret. Men ellers kan man faktisk bruge arccos, fandt jeg ud af.
Giga Supporter
07-11-2009 17:49
#4 Jeg tror længden af skyggen skal forstås, som det stykke af jorden, der skygges og dermed den vandrette katete.

#0 mht. til solopgaven.
kig på tegningen:
http://peecee.dk/upload/view/202035
Horisonten må betragtes som vandret.

tan(A) = a/b
V = 90-A
V = 90 - arctan(a/b)
Giga Supporter
07-11-2009 17:59
#7 I en retvinklet trekant kan hypotenusen ikke være kortere end nogen af kateterne. Så det giver stadig ikke helt mening :)
Giga Supporter
07-11-2009 18:05
#6 bare skriv "in degrees" efter regnestykket, så kommer det i grader.
#8 længden af hypotenusen er ingen steder nævnt. Flagstangen er den lodrette katete og skyggen er den vandrette katete.
Monsterbruger
07-11-2009 18:05
Paggee

#11

Giga Supporter
07-11-2009 18:33
#9 Han skriver jo:

hvad er vinkel A hvis kateten b = 200 meter og hypotebusen c = 90 meter -- Vinkel A = ?

Dette spørgsmål har jo ikke meget med flagstangen at gøre.
jonazz

#12

Giga Supporter
07-11-2009 19:02
#11 ah... havde ikke lige opfattet, at du henviste til den først :) Så har du da fuldstændig ret, den tager jeg på min kappe.
#0 er du helt sikker på opgave1 er skrevet rigtigt op? begreberne katete og hypotenuse er kun for retvinklede trekanter, og der er hypotenusen større end den mindste katete.
Elitebruger
07-11-2009 19:19
uhm.. ? :P
Paggee

#14

Giga Supporter
07-11-2009 20:49
#13 Hvad mener du med uhm? Hvor vil du hen?
Bruger påkrævet
En bruger er påkrævet for at oprette svar på Hardwareonline.dk
Du kan oprette en bruger her eller logge ind her

Log ind for at få flere funktioner