• Forum
      /  
    Software
      /  
    Operativsystemer
  • 24-11-2007 · 17:37 847 visninger 0 svar
  • Denne tråd er over 6 måneder gammel

    Er du sikker på, at du har noget relevant at tilføje?

  • Vista-Problem på min Macbook Pro - Ikke set før!?

    Af FleX85 Maxibruger
Hey alle HOL`er

Jeg har netop installeret Windows Vista Ultimate på min macbook Pro.

Grunden til det, er lige for at kunnne køre et par enkelte spil såsom Counter-Strike, FIFA, osv. (Ikke FM08 da de jo har været SÅ smarte at lade det understøtte det på Mac) :O)

Anyway... Problemet er, at når min maskine har været lukket ned og startes op, vender den farverne på skærmen, på vrangen. Store plamager af forskellige grundfarver, nærmest som om at skærmen er gået i stykker men... (TIl at starte med, gjorde den det kun under Vista, men nu også under mit eget Mac OS Leopard)

Problemet kan løses ved:
1. Jeg starter op i windows, og lader den genstarte via bootcamp til MAC OS, så står skærmen pænt igen.

2. Jeg trykker på det lukke-ikon som Vista har, hvor den går i dvale og derefter tænder den igen. Så står den også pænt i Vista..

Har nogle af jer ideer til hvad det kan være? Eller har I evt. oplevet det selv?

Mvh og på forhånd tak!

Morten

Bruger påkrævet
En bruger er påkrævet for at oprette svar på Hardwareonline.dk
Du kan oprette en bruger her eller logge ind her

Log ind for at få flere funktioner