• Forum
      /  
    Hardware
      /  
    Generel hardware
  • 29-08-2005 · 22:55 1546 visninger 27 svar
  • Denne tråd er over 6 måneder gammel

    Er du sikker på, at du har noget relevant at tilføje?

  • min computer er gået død!

    Af K1 Monsterbruger
Jeg sad og surfede i formiddags, og pludselig frøs computeren, den stod i ca fem minutter, før jeg bare "resettede" den. Da den genstartede kom den frem med den obligatoriske, om den skulle starte i fejlsikret eller normal "mode", Jeg valgte bare normal, og så skete der ikke mere. Efter fem minutter tog jeg strømmen, og gik på arbejde.

Her til aften er sagen desværre den samme, så jeg forsøgte at geninstallere windows, men når den skal kopiere midlertidige filer til HDD'en kommer den løbende med en masse filer den ikke kan kopiere. For at udelukke fejl på cd'en har jeg prøvet fra to forskellige windows cd-rommer (min egen og kærestens) Men den bliver ved med den samme fejl.

Hmm Så måtte det næsten være min HDD den var gal med, så jeg pillede den ud, og prøvede med en anden, stille the same!, og nu er jeg ved at være desperat....

Nå måske var der fejl på nogle af mine ram klosdser, så ud med to af dem, men stadig samme fejl, ud med de to andre og ind med de første to... samme fejl...

Jeg har i nogen tid døjet med varme problemer på cpu'en, så jeg ved ikke om det kan være den / bundkortet der driller. Den sidste fejl jeg kan komme i tanke om er mit dvd-rom drev, men det har ellers virket upåklageligt, og lidt underligt hvis det skulle bryde sammen fordi min comp chrasher.

Hvor om alt er, så er jeg noget desperat, så jeg ville sætte stor pris på hvis der var nogen der har en ide til hvad der kunne være galt. Jeg overvejer, at prøve med min gamle win2k bare for at prøve et eller andet.

Mit system:

MOBO Intel 865GBF
CPU: P4 2.6Ghz @ 2.6
Ram: 4x 256mb kingston value
Gfx Winfast 6800
PSU noname 300W
HDD: 200gig WD og 80gig et eller andet
DVD Sony (2x speed)
OS winXP

Som sagt så har det hele kørt upåklageligt med undtagelse af lidt varmeprobler (= per. genstart). den nuværende konfig har kørt i lidt over 2mdr. Da jeg har skiftet gfx

Bruger
29-08-2005 23:06
Måske prøve at skifte PSU

noname 300watt lyder lidt skummelt, helst en med "mere juice" i 12 volt linien.

Den skal føde både CPU og GFX + drev og blæsere
gol321½

#2

Gæst
29-08-2005 23:13
La være med at OC din CPU så voltsomt :O)

prøv med en anden PSU, vil jwf også mene
K1

#3

Monsterbruger
29-08-2005 23:16
hmm jeg står ikke lige med en ny psu. jeg kan bytte rundt.

Men hvis det er et spørgsmål om den før for lidt strøm. Burde jeg så ikke kunne teste det ved at køre med det on-board gfx der sidder på mit mobo, og så få drev som muligt?
Bruger
29-08-2005 23:19
Jo det vil fortælle om PSu er for lille, men måske ikke om den er defekt
Ny på siden
29-08-2005 23:29
Heii!!

Det stemmer nok at det er strømforsyningen der er for lille. Grafikkortet du har er for stort for PSU'en. Det krever muligvis min. 350 W. Jeg kører også med 6800 kort. Både PSU og bundkort brændte af. da jeg kørte med PSU på 300 W. Bundkortet brandt af da grafikkort prøvede at røve resterende strøm fra det, da PSU ikke kunne levere nok strøm alene. =(
K1

#6

Monsterbruger
30-08-2005 00:00

Nu har jeg prøvet at pille så meget HW ud af dyret som muligt, så lige nu kører den med onboard GFX og en HDD. Jeg har lånt en win2003 cd fra jobbet i ren desperation. Og det ser ud til den godt vil æde den.

Men det nytter jo ikke noget hvis det giver problemer så snart jeg hiver mit gfx i igen. Men det har virket upåklageligt i flere måneder.

Hvis det nu er mobo eller cpu der er ved at stå af, hvilke for varlser vil der så være?
Og BTW mange tak for hjælpen this far, anyone.
Ny på siden
30-08-2005 00:16
Psu'en min virkede i 1. år sammen med grafikkortet uden at brænde ned.
Ny på siden
30-08-2005 00:21
...der er ikke andre forvarsler end at du rebooter maskinen så meget at den til sidst ikke vil vise noget skærmbillede. Hvis du nu har en Psu som er større, så skulle det ikke være noget i vejen med at putte 6800-kortet i.
K1

#9

Monsterbruger
30-08-2005 00:29
CRAP næsten fuld endt installation og så fryser den igen... PIS.

Den er sat til at starte med en absolut minimum konfig men alligevel går det galt.
Kan det være CPU/mobo?
eller er det mest sandsynligt det er psu'en?

Nogen forslag til en fonuftig (læs: billig PSU)
Ny på siden
30-08-2005 00:39
Men var det ikke sådan at du har en større, eller en anden psu end den på 300 w. i nu?
K1

#11

Monsterbruger
30-08-2005 01:00
Den eneste psu jeg har er på 300W
Men tilgengæld, har jeg pillet ALT andet ud der bruger strøm...

Den er dog stadig højst ustabil. Jeg har genstartet fem gange før jeg nåede så langt at jeg kunne indtaste min produkt nøgle, der er et eller andet rivende galt.

Hvis jeg skal købe en ny psu er der så noget jeg skal være opmærksom på?
Så som: fysisk størrelse
burger alle bundkort samme stik
skal der være en speciel en hvis den skal være forberedt til pci-e ( og er den så også bagud kompatibel med mit nuværende agp mobo)..

Jeg har leget med det meste. Men jeg har aldrig prøvet at skifte psu selv.
Supporter
30-08-2005 05:36
Inden du går ud og investerer i en ny strømforsyning kig efter om blæseren på din CPU kører med fuld fart. Derefter afmonter blæseren på din CPU og køb en tube pasta og smør det på efter at have renset CPU for gammel pasta. Hvis det ikke hjælper er du nok nød til at investere in en større strømforsyning.
Mega Supporter
30-08-2005 07:16
Lige en hurtig gennemlæsning, jeg havde engang samme problem med min gamle computer med at den pludselig frøs fast... Det jeg gjorte var at jeg under opstart trykkede F8 og valgte at computeren skulle starte op i fejltilstand.... Når den så var kommet ind i computeren, lod jeg den stå en lille øjeblik før jeg bad den om at slukke computeren... når computeren var slukket startet jeg den op igen, også kørte den normalt igen.... Dog kunne den finde på og spørg om jeg ville starte op normalt osv. og valgte jeg altid "Sidste kende dataer" også kørte resten der ud af...
Supporter
30-08-2005 08:17
jeg ville nu også tjekke blæseren på cpu'en....I og med at du før har haft varmeproblemer, og du ikke løser dit problem ved at fjerne strøm-tunge dele, tror jeg på det...
hansi

#15

Gæst
30-08-2005 09:23
Yes,


Du skal skille maskinen ad.. og rense køleren for støv og sådan.. tag evt en vat pind til at fjerne det som sidder fast.. og det samme rundt om kring på bundkortet hvis noget er helt dækket af støv så få det gjort rent.

og som cypress siger skal du have noget nyt pasta mellem køleren og cpu.


Hvis det ikke hjælper så skal du lige tjekke ALLE kondensatore på bundkortet, er de "bulet op" i toppen, og er der evt, rendt noget snask ud af nogle af dem.. ( det kan betyde at bundkortet ikke kan levere strøm på en ordentlig måde til cpu'en ).


Og ja, en nyere PSU ville nok ikke skade. men det skal du ikke købe før maskinen er stabil med ondboard gfx... sucks at købe en nu psu hvis det er bundkortet du skal skifte.. !!!

K1

#16

Monsterbruger
30-08-2005 10:10
Endnu engang mange tak for alt jeres hjælp :-)

Jeg sad oppe til klokken fire og fik installeret winxp ( det plejer ikke at tage seks timer)
Men den er stadig EKSTREMT ustabil, sådan noget som at åbne denne computer tager op imod flere minutter.

#12 Jeps jeg har haft noget knas med varme når jeg spillede. Hvis det var et køle/varme problem ville cpuen så ikke blive meget varm når den bare stod "idle"? lige for at tjekke har jeg bootet den op i bios, og sat den til at stå i HW monitoring, og cpuen bliver ikke varmere end 39g C. Blæseren kører med ca 2500 RPM
Blæseren den kører, det taænkte jeg også på igår, og ville lige holde en hånd ind over for at være sikker, det resulterede i en blå-negl. Men ellers må jeg lige prøve at stresse den lidt under windows. Og se om den bliver for lun.

#13. Ja gid det bare var det. Jeg har prøvet med fejlsikker genstart, seneste systemgendannelse. To forsk. win XP cd'er og endda en win2003, fra arbejde.

#15 he he... Det er en MEGET alvorlig anklage ;-) Men jo ved nærmere inspektion så sidder der da en del støv derinde. Jeg rengør den jævnligt, ca engang om måneden. Men der var stadig en del støv derinde. Jeg havde den godt strippet omkring 75% men jeg har ikke gået mobo'et efter for fejl, så det prøver jeg lige. det jeg leder efter er varme skader ikke? altså en komponent, der ser ud til at have været smeltet?!

Det er noget crap man ikke bare kan se hvad der er galt. Der går pisse mange timer med at rode rundt i den kasse ligenu. Men enndu engang mange tak for jeres hjælp, tråden får nok lov at køre indtil jeg har løst problemet, eller fået nyt mobo og cpu. For det er jo det andet problem. Hvis jeg skal ud og investerere i nyt motherboard, så er det ikke særlig fremtidssikret, det er jo ikke ret mange af de nye cpuer jeg kan bruge i mit gamle intel 865, jeg ved ikke engang hvad socket det er ;_)
K1

#17

Monsterbruger
30-08-2005 12:35
Nå situationen bliver ikke ligefrem bedre...

Nu er jeg igang med at kontrollere min 200gb hdd, og den er FYLDT med fejl. Så jeg begynder at frygte det hele måske er startet med et head crash på den disk. For hunde noget skidt.
det bliver spændende når den engang er færdig med den ene disk, at få kontrolleret om den anden er lige så maltrakteret.

Så nu aner jeg ikke om det er; mobo, cpu, psu, hdd eller en skøn kombination af dem alle.

Nå der er jo ikke andet at gøre end lege videre med det. Det ville efterhånden have været ligeså billigt at skifte hele indmaden ud, hvis man regner det sammen i ægrelse og timeløn.
Gigabruger
30-08-2005 16:55
Du har ikke en gammle disk liggende du lige kan smide i og installere operativ system på? Det tager vel max 3 timer a teste.

Det ville være en hurtig elimination af muligheden for, at det var din disk der var problemet.
K1

#19

Monsterbruger
30-08-2005 21:10
#18
Det har jeg faktisk prøvet, og det ser umiddelbart ud til, at det virker. Men jeg har ikke nået andet end at smide win på den. Lige nu er jeg ved at prøve at redde den defekte disk. Og så skal jeg have fundet ud af hvor meget der ellers er i stykker.
Monsterbruger
30-08-2005 21:22
Det kunne lyde som en masse støv i PSU, i kombi med en HD der ikke har det optimalt...

Hvis du skal rense din PSU, så skal du sørge for at lade den ligge længe... gerne 24 timer inden du åbner den. Der kan være strøm på. Nok strøm til et ordentligt rap over nalderne hvis du er heldig, og hvis du er uheldig... tja så skal du ikke længere tænke på dårlige computere... så pas på. Men det lyder som en kombi.

Håber det hjaælper
sceecee
K1

#21

Monsterbruger
30-08-2005 21:26
#20
Alle gode råd er mere end velkomne. Lige nu står den og tæller fejl op i CHKDSK, havde ikke andre programmer til at tjekke disken for fejl.

Næste projekt er at teste den med en gammel sata disk, der virkede under installation. Og se om den vil køre når jeg kommer GFX'et i igen....

Jeg gør faktisk det, at jeg jævnligt støvsuger min computer og især blæserne for at holde den nogenlunde ren. Men det kunne være jeg skulle ligge den på radiatoren natten over, og så rense den. Det kan jo ikke rigtig blive værre.....
Monsterbruger
30-08-2005 21:36
Hvis det er, så kan du add'e mig på messenger:
sceecee@hotmail.com

jeg er online... og har nogle muligheder som måske kan hjælpe:D

sceecee
Monsterbruger
30-08-2005 21:37
ups:D dobbelt skriblerier;)
Monsterbruger
30-08-2005 22:23
har lige lidt net probs... er igang...
K1

#25

Monsterbruger
30-08-2005 23:04
Ja lige pludselig var du væk.... Men tak for rådene indtil videre.
Monsterbruger
30-08-2005 23:48
Jeg har lige fundet ud af at kabeltv mangler på Min Vej... AAARGH!!!!!!!!!!

Jeg skal nok vende frygtløst tilbage når mit net er mere stabilt!

det er jeg sku ked af...

sceecee
K1

#27

Monsterbruger
31-08-2005 12:18
Hmm.. tror faktisk alle problemerne bundede i en defekt HDD. Jeg har installeret win på en mindre disk jeg havde liggende, og det ser ud til at køre. Den får lige lov at stå tændt et par dage inden jeg tør håbe alt for meget.

Men mange tak for hjælpen.
Bruger påkrævet
En bruger er påkrævet for at oprette svar på Hardwareonline.dk
Du kan oprette en bruger her eller logge ind her

Log ind for at få flere funktioner