• Forum
      /  
    Software
      /  
    Spil
  • 25-12-2022 · 19:44 3661 visninger 21 svar
  • Denne tråd er over 6 måneder gammel

    Er du sikker på, at du har noget relevant at tilføje?

  • Dagens gratis Epic Games-spil -> Death Stranding!

    Af DeeKay Guru
Hej Hol'ere!

Har set et par andre lave lignende tråde for gratis spil når det har omhandlet AAA-titler, derfor tillader jeg mig lige at lave en for dagens gratis spil på Epic Games:

Death Stranding!
https://store.epicgames.com/en-US/p...

En gave fra mig til jer'ish! ;D

Hav ellers en fortsat Glædelig Jul!
//Daniel

Super Nørd
25-12-2022 20:16
Semi Nørd
25-12-2022 20:32


Så kunne man sløjfe den på Steam-wishlist.
Mange tak.
Juniorbruger
25-12-2022 20:51
Tak!
Elite Supporter
25-12-2022 21:10
Ærgeligt med 3rd person, ved ikke hvorfor det er så populært, jeg kan slet ikke spille de spil, syntes der er alt for mange af dem i forhold til 1st person. :p

3rd person: at lege med dukker
1st person: at være dukken
Monsterbruger
25-12-2022 22:02
#4
Jeg har det totalt modsat. Jeg bryder mig virkelig ikke om FPS medmindre det er CS, Doom og få andre.

Jeg har med vilje trukket CP2077 længe i håb om et ordentligt 3rd person patch skulle komme. Men det kommer nok aldrig - ikke officielt i hvert fald.

Så ja. Hver sin smag :)
Guru
25-12-2022 22:05
Troede også at jeg aldrig ville kunne spille et 3rd person spil, men Red Dead Redemption 2 fungerer fint.
Super Nørd
25-12-2022 22:17
#5 https://www.nexusmods.com/cyberpunk... ?

#0 jeg har fået det tilføjet til min epic konto

dog er det på ingen måde et spil der ser ud til at være underholdende

gameplayet er ... gå fra a til b. mechanics er... læg stiger (og kør på et evt køretøj)?

historien er mere forvirrende end at se Mulholland drive uden lyd og undertekster...

grafikken er vel fint nok men områderne man render rundt i er ret kedelige.

sten, vand og græs. Hvis du googler spillets gameplay ser du IKKE ET ENESTE screenshot hvor der er ... træer, eller noget som helst andet interessant. jeg har så svært ved at blive interesseret.

at rejse fra a til b kan jo godt være fint, hvis der var noget spændende eller pænt at glo på imens - eller selve rejse-mechanics er sjove.

men .. så har jeg jo også spillet de tidligere spil fra hideo kojima (metal gear) og enkelte af dem var da fine - især det som udkom til PS1 i sin tid) men gameplay og gameplay mechanics har jo ikke fulgt med tiden. Virker mest som om han bare burde lave film?
Maxi Nørd
25-12-2022 22:32
så skal jeg da prøve walking simulator
Supporter
26-12-2022 07:59
#7

Jeg syntes egentlig at gameplayet var meget hyggeligt. Der var en fed stemning ved at være alene i denne her sære verden og have et så konkret formål at vandre fra A-B og tage højde for hver en sten osv. På en eller anden måde var det unikt og virkede.

Jeg har dog aldrig fået spillet det mere end 3-4 timer, og det er helt klart historien der ødelægger det. Det er den mest uforståelige omgang overtænkte crap. Det giver ingen mening. Du render rundt med en skide baby på maven af en eller anden grund, og når man har et så konkret mål at gå fra A-B, så har man også brug for en konkret grund til at gå. Hvorfor gider jeg bruge tid på det her? Jeg anede aldrig hvorfor jeg gik, og derfor mistede jeg interessen. Random pakker skal transporteres af absurde grunde for at åbne op for mere af en historie jeg ikke forstår og er ligeglad med. Der knækkede filmen og spillet blev forladt. Helt fjollet blev det da der kom en motorcykel med. Den ødelagde mere ved gameplayet end den addede.

Desuden irriterede det mig med alle de 'rester' fra andre spillere der var rundt omkring. Som om man fik et brugt spil, som andre havde arbejdet på. Hjalp det de havde lavet, føltes det som snyd.

Jeg kan godt forstå nogle holder meget af det og virkelig er blevet bidt af det, for det er ganske unikt, men jeg måtte kapitulere, da det simpelthen var for bizar en historie.
Kipper

#10

Gæst
26-12-2022 08:55
Tak for linket!

Har dog prøvet det tidligere, og fandt det ikke interessant. Man føler sig virkelig som en Post Nord arbejder, med alt den transport :-D

men igen, tak for linket.
skov

#11

Gæst
26-12-2022 12:01
Jeg forstår ikke helt.

Kan man opgradere det Death Stranding der er gratis på Epic Games til Directors Cut versionen, eller er det et helt andet?

Når jeg kigger i mit library på Epic har jeg 2 Death Stranding spil, hvor der på det ene står "2 Add-ons" og på den anden viser 0/63 achiverments. Hvilket et af dem skal jeg installere, og kan jeg opgradere en af dem til Directors Cut versionen?
ToFFo

#12

Guru
26-12-2022 12:08
#7 - Men det er gratis :D
Supporter
26-12-2022 17:45
#11

Den med 0/63 er selve spillet. Den anden er noget ligegyldigt. Jeg kan ikke huske hvad, men kan huske jeg installerede det engang, og det er basically ingenting.

Og nej du kunne ikke opgradere til directors cut. De havde directors cut på som gratis ved en fejl, og ændrede det til det oprindelige spil. Som du så altså har. Så du er ikke gået glip af noget.
Maxibruger
26-12-2022 17:47
Whoop jeg nåede lige at få DC inden de opdagede det :-)
DeeKay

#15

Guru
26-12-2022 20:15
Director's Cut opgradering kan pt. tilkøbes for en lille 50'er :)
(tilbud gælder til d. 5/1 2023).

https://store.epicgames.com/en-US/p...
Nørd
26-12-2022 21:11
Der bare en box hvor der står Unavalible :(
Skal man kigge andre steder ?
DeeKay

#17

Guru
26-12-2022 21:14
#16

Ift. at det var gratis, så var det kun gældende én dag :/ :)

Epic Games har siden d. 15'ish December kørt med ét gratis spil pr. dag.
Ultrabruger
27-12-2022 07:19
#6. Rdr2 kan også spilles som 1.st person. Det er det fede ved det, man kan vælge 1.st oerson, 3 person win win.
Ultra Supporter
27-12-2022 08:01
#18. Ja det er faktisk lidt som at spille et helt andet spil - samme med GTA5 i first person IMO :-)
the688

#21

Guru
17-03-2023 11:30
#20 Rapporteret til Admins for reklame. F*ck mig, et tåkrummende pinligt forsøg.
Zerock

#22

Elitebruger
17-03-2023 12:36
Lol. Jeg har netop gravet mit gamle Epic Games login frem, fordi jeg troede, jeg kunne få Death Stranding. Det er så lang tiden, kan jeg se nu.

Tak for lort #20, for at bumpe tråden.
Bruger påkrævet
En bruger er påkrævet for at oprette svar på Hardwareonline.dk
Du kan oprette en bruger her eller logge ind her

Log ind for at få flere funktioner