• Forum
      /  
    Off Topic
      /  
    Hyggekrogen
  • 14-08-2021 · 23:18 1573 visninger 8 svar
  • Denne tråd er over 6 måneder gammel

    Er du sikker på, at du har noget relevant at tilføje?

  • IT-Supporter ekstreme job announcer?

    Af Dety Giga Nørd
Er blevet færdig udlært IT-Supporter de her job opslag er helt vilde, virker som om de ikke har været snak imellem afdelingen og HR

" Bliv vores IT-detektiv
Vi er en logistik- og distributionsvirksomhed, og vores IT-systemer er rygraden i vores infrastruktur. Som IT-supporter spiller du en central rolle i, at alle vores systemer er tilgængelige og lever op til vores brugeres forventninger – såsom vores interne ERP-system og vores eksterne bogportalen.dk.
Oplever en kunde eller en kollega f.eks. en fejl med fakturering, pakkesporing eller returbehandling, så er det din opgave at grave dig ned i flowet og koden og identificere problemet, som du videresender til vores udviklere, og følger op på bliver løst.
Har en kunde et ønske til en ny funktionalitet, er det dig der koordinerer opgaven med vores interne og eksterne systemspecialister og følger opgaven til dørs.
Du får naturligvis en grundig oplæring i vores systemer og i vores forretningsprocesser.

Supporter med data- og programmeringsforståelse
Du har en grundlæggende forståelse for data, scripting og programmering og er formentlig uddannet IT-supporter eller lignende.Du har et godt kendskab til databaser og SQL.Du er frisk og energisk, så du kommer ud over stepperne og løser dine opgaver selvstændigt.Du er serviceminded og har en solid forretningsforståelseDu er god til at kommunikere såvel mundtligt som skriftligt ""

Så de vil ha en IT-Support , vi var kun i nærheden af SQL i 2 uger ultra kort, og ikke noget man får lov til at røre i praktik da det gør programmør ,

Det ville jo være det samme som at vil ha en Tømre, men du sku os kunne bygningskonstruktør ting?
.. og jo så skal du have 20 års erfaring med Microsoft Exhange, Cloud, Citrix, Mainframe ....

Elitebruger
14-08-2021 23:33
Jeg kan godt forstå, at du som nyudlært IT-Supporter vil have svært ved at opfylde disse krav, men en erfaren IT-Support vil muligvis godt kunne klare det - afhængig af hvad man selvfølgelig har arbejdet tidligere, hvilket kan variere meget fra person til person.

Dertil så er det også meget normalt, at virksomheder skruer godt op for ambitionsniveauet, når der skal hyres folk, så stillingen lyder mere advanceret end hvad den i virkeligheden er.

Du kan altid ansøge og til en evt. samtale bede dem om at uddybe og komme med mere/flere konkrete eksempler på arbejdsopgaver som du kunne støde på i den pågældende stilling.
Dety

#2

Giga Nørd
14-08-2021 23:34
#1 - søger altid :) og siger jeg er ikke bange for at lære
Wut

#3

Semi Nørd
14-08-2021 23:48
"Oplever en kunde eller en kollega f.eks. en fejl med fakturering, pakkesporing eller returbehandling, så er det din opgave at grave dig ned i flowet og koden og identificere problemet, som du videresender til vores udviklere, og følger op på bliver løst."

Jeg læser det som: Du skal forstå flowet og hvad de enkelte komponenter sender til hinanden, derefter finde ud af, hvilken del af flowet, der fejler. Så skal du dokumentere det så præcist som muligt med omstændighederne for fejlen, så udviklerne kan debugge på den specifikke komponent under de betingelser, du har beskrevet.

Jeg læser det ikke som om, at du skal trække kildekoden ud af en server, og gå igang med at debugge selv. Det vigtigste i sådan en situation er at få fastholdt, hvad der egentligt gik galt med så mange parametre som muligt, så det er til at debugge for en udvikler.

Ro på. De skruer altid op for kravene i opslagene. Gad vide, hvor mange mennesker egentlig ville være kvalificeret til at søge deres nuværende job, hvis HR fik lov til at genopslå alle stillinger? Ikke ret mange, hvis du spørger mig.

Søg jobbet. Det kan aldrig skade at komme til en samtale.
Guru
15-08-2021 00:55
Jobannoncer bliver ofte overdrevet lidt ift. krav/forventninger. Man gør det tit for at undgå de "dumme" ansøgninger, som kun skrives fordi man skal søge så og så mange jobs for at få dagpenge.

Det handler om at skyde bredt, men samtidig undgå at ramme alt og alle, så man drukner i ansøgninger.

Oplever en kunde eller en kollega f.eks. en fejl med fakturering, pakkesporing eller returbehandling, så er det din opgave at grave dig ned i flowet og koden og identificere problemet.

Det her læser jeg som om man bare er en kundeservice medarbejder, der tager imod kundens kritik, filtrerer lortet fra og koger det ned til en problemstilling, som skal sendes til udviklerne.
Jeg tror ikke du skal bekymre dig om kode her.

Jeg går ud fra det næste afsnit er en anden ansøgning? Her søger de vist en med erfaring. Som IT supporter kradser man toppen af bjerget. Så håber de på at få en ind, som har været i faget et stykke tid, som måske har taget/fået kurser, eller har brugt sin fritid på at dygtiggøre sig indenfor de områder der nævnes.

Skyd med spredhagl. Søg en masse. Det skader ikke at sprøge. Måske lærer du noget i processen. Men husk nu for alt i verden at dobbelt-checke dine ansøgninger, så du ikke skriver virksomhed A's navn på en ansøgning du genbruger og sender til virksomhed B. Hvis det var mig der fik en ansøgning hvor der er lavet en så åbenlys fejl, ville jeg vrage den med det samme. Altså, alt efter hvor desperat jeg var efter at finde en medarbejder :P
Ultrabruger
15-08-2021 07:19
Desværre er det sådan at dem der skriver stillingsopslag ikke altid ved hvad djævlen det er for en person de søger.
Personligt ville jeg som IT-supporter gå langt udenom det opslag, logistik, ERP, faktureringsfejlsøgning...jøsses for nogle kedelige opgaver >_< (syntes jeg)
"Supporter med data- og programmeringsforståelse" - øhh ja... det rammer kun en håndfuld mennesker og ikke den generelle IT-Supporter..
Super Supporter
15-08-2021 14:52
Ofte udformes jobopslag som en ‘ønskeseddel’ fra arbejdsgiveren. Du behøver altså ikke nødvendigvis leve op til alt, hvad der beskrives, men jo tættere du er på, desto højere er din chance for at få det.
Supporter Aspirant
15-08-2021 15:21
Det er bare blevet værre og værre med tiden.
Supporter Aspirant
15-08-2021 19:16
Så i dag en annonce at nu skal man være "Ingeniør" for at være "IT-supporter".
Bruger påkrævet
En bruger er påkrævet for at oprette svar på Hardwareonline.dk
Du kan oprette en bruger her eller logge ind her

Log ind for at få flere funktioner