• Forum
      /  
    Lyd og billede
      /  
    Lyd
  • 07-04-2025 · 00:40 555 visninger 9 svar
  • V: Dali Højtalere

    Af Petanque Ny på siden

Hej, jeg har haft dem i mange år og overvejer at sælge.

Håber nogen kan hjælpe mig med at opklare følgende spørgsmål:

 

Hvilken model er det?

Hvad er de værd idag?


Ballerup

Login for at sende besked til Petanque
Ultrabruger
07-04-2025 00:55
| NemId Valideret

Hvor høje er de, og har du et billede uden front beklædning?

Megabruger
07-04-2025 07:51
| NemId Valideret

Det et par  Dali 18 – MKII

Guru
07-04-2025 07:54
| NemId Valideret

Jeg har nogle gamle Dali'er (og er en gammel stodder :) - men dem der må være før min tid.

 

Står der slet ikke noget bagpå? Og ja - måske uden frontbeklædning, så kan vi se hvad "bestykningen" er (hvilke enheder der er monteret)

 

Man kan finde masser af gamle modeller på Dali's hjemmeside, så hvis du finder den rigtige model, kan det nok hjælpe med vurderingen.

 

Med så gamle højttalere kan det være lidt "hit and miss" med hvordan de har det. Mine er .. 30?.. år gamle, og spiller som en drøm, men de spiller også hver dag, så ophængene ikke bliver helt møre, osv... 

 

Men du risikerer at sidde på et samlerobjekt. Eller noget som ingen gider eje. Jeg ser hvad mine (og andre fra samme serie) højttalere går for rundt omkring, og bliver helt bange. De burde koste meeeget mere. Men igen, hvem gider købe 30 år gamle højttalere... uanset hvor godt de spiller. 

Gigabruger
07-04-2025 08:24
| NemId Valideret

Det er da også nogle usædvanlig dårlige billeder.

 

Men ja, det kommer nok an på om det er med skumophæng som over tid bliver porøse.

 

Men det er nok ikke den helt vilde værdi, men de kan sagtens spille rigtig godt. Dali har lavet mange højttalere, og mange af dem spiller godt.

 

 

Megabruger
07-04-2025 08:33
| NemId Valideret

De er 1000 kr værd og Er der ingen skrammer og front stoffet fejlfrit op imod 12-1500 skulle du have både kasserne og kvittering er de tæt på 2500-3000 værd, Men de skal være mint så :) 

 

Er sikker i sin sag :) Har nørdet en del år i Højtalere fra da man lavede dem i andet end plastik.  tænker dog de påhæng må kunne trænge til en renovering

Guru
07-04-2025 10:07
| NemId Valideret

#5 - undskyld for let offtopic, men ved du så hvordan man kabler dem? De fleste højttalere som tillader bi-wiring, har en "bøjle" man sætter imellem terminalerne hvis man ikke vil køre med bi-wiring. De her indgange sidder ved siden af hinanden. Laaangt ved siden af hinanden?

 

Skal de bi-wires? fordi det er nok relevant for trådstarter at få med i en eventuel salgsannonce.. det er ikke lige alle der har den slags kabler.

Ny på siden
07-04-2025 15:48

#1 - De er 100cm, men kan ikke se hvordan jeg indsætter nye billeder.

 

#2 - Det godt set, jeg fandt en manual online og det ligner præcist dem jeg har.

 

#3 - Der står intet bagpå og i bunden står der kun hvordan de skal kables, #2 har udpeget hvilke det er. 

 

#4 - Du lyder som en der ved hvad du taler om og du kunne se med det samme hvilke det er i #2, så tror du har ret i din vurdering i max 1000 kr, for de kræver en kærlig hånd, der er en del skæmmer og den enes front stof skal skiftes. Tak for hjælpen.

 

#5 - De kan kables normalt eller bi-wiring, i manualen nævnes der ikke en bøjle, men at man bruger et stykke ledning som sættes imellem terminalerne.

Semi Nørd
07-04-2025 17:04
| NemId Valideret

Lyder som højttalere, der skal ses/høres før noget som helst kan vurderes  da den faktiske værdi altid vil være den, der kommer fra den aktuelle byder!

 

Skal membraner/andet udskiftes, kan værdien jo hurtigt ryge ned til en underskudsforretning

Bruger påkrævet
En bruger er påkrævet for at oprette svar på Hardwareonline.dk
Du kan oprette en bruger her eller logge ind her

Log ind for at få flere funktioner